Jak dobrać i kupić stanik sportowy

ja na targach 300x200 - Jak dobrać i kupić stanik sportowy
jak dobrać stanik sportowy?

Jak dobrać stanik sportowy?

To pytanie, z którym często się do mnie zwracacie. Dobór profesjonalnego stanika sportowego odbywa się nieco inaczej niż wybieranie topu w sklepach sportowych, gdzie możecie spotkać rozmiary S, M, L czy XL. Najprościej mówiąc, dobrze spełniający swoją rolę stanik sportowy dobieramy w podobny sposób jak staniki codzienne. Stasujemy tu więc rozmiarówkę bieliźnianą, wybierając odpowiednią miseczkę oraz obwód pod biustem. Twój biustonosz sportowy powinien mieć więc rozmiar np. 75E czy 80H.

Pierwszym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć jest: do jakiej aktywności stanik sportowy jest mi potrzebny?

BIEGAM!

Jeśli jesteś biegaczką i Twój dystans w bieganiu to kilka kilometrów (do 10-15 km), masz szeroki wybór staników sportowych. Stanik sportowy do biegania może być z fiszbinami lub bez, ale tylko wtedy, gdy biegasz na krótsze dystanse. Dla biegaczek długodystansowych fiszbin nie polecamy. Dlaczego?

Gdy biegniesz 20, 40 czy 60 km, Twoje ciało pracuje na zwiększonych obrotach. Jest to długi jednostajny i skrętny ruch korpusu. Gdy ciało porusza się w prawo i w lewo, stanik sportowy delikatnie przesuwa się po obwodzie, czyli pod Twoimi piersiami. Ruch miseczek także jest zauważalny. Jeśli miski posiadają fiszbiny, to przy długim ruchu te metalowe druciki mogą naciskać na naszą tkankę piersiową. Jeśli biegniesz krótko, Twoim piersiom nic nie będzie. Ale jeśli taki jednostajny ruch trwa kilka godzin, piersi mogą boleśnie odczuć wbijanie się drutów w biust. Piersi mogą boleć oraz istnieje niebezpieczeństwo mikrourazów w tkance piersiowej, która często narażona na takie uciski, może zareagować zmianami typu np. torbiele. Nacisk fiszbiny w nieodpowiednie miejsce może także zablokować przepływ limfy w naszym organizmie, co wpływa na zaburzenia funkcjonowania całego ciała.

Wracamy do stanika przesuwającego się po obwodzie: tego typu długo trwający ruch wywołuje tracie. Jeżeli biustonosz sportowy wykończony jest gumą lub zwykłą tkaniną, może dojść do bardzo bolesnych otarć pod biustem, które często  kończą się bliznami. Dlatego dla biegaczek pokonujących długie dystanse powstał stanik sportowy Anita Air Control Delta Pad Jego pas obwodu wykonany jest z mięciutkiego frotte, który nie obetrze Was pod biustem nawet po wielogodzinnym biegu.

CHODZĘ NA SIŁOWNIĘ, FITNESS, TANIEC, ROWER

Godzinny trening to dla naszego ciała genialny sposób na poprawę swojej sylwetki oraz dla naszej głowy, by odpoczęła od codzienności i by zaczęły buzować w nas hormony szczęścia!:) Do tych dyscyplin sportu możemy dobrać stanik jaki lubimy: biustonosz sportowy miękki albo może stanik sportowy z usztywnianymi miseczkami? Proszę bardzo!:) Dodatkowo możesz wybrać kolorowy stanik do ćwiczeń lub zostać przy klasycznej czerni. Ważne, by było Ci w nim wygodnie i byś się dobrze czuła mając go na sobie.

Profesjonalny stanik sportowy, niezależnie czy miękki czy usztywniany, czy spinany między łopatkami czy z ramiączkami przebiegającymi tradycyjnie przez środek ramion, powinien mieć konstrukcję bielizny. Co to znaczy? Dobrze skonstruowany stanik, to jak dobrze zrobione fundamenty pod budowę domu. Powinien składać się z wielu elementów (około 50 różnych kawałków materiału), gdzie każdy z nich odpowiada za inną funkcję podtrzymania biustu. Jeśli kupisz top sportowy w popularnych sieciówkach, przyjrzyj się konstrukcji. Jeżeli są to po prostu dwa kawałki zszytego materiału: przód stanika i tył plus doszyte ramiączka, to tam nie ma prawa nic utrzymać naszego  biustu. Po prostu brakuje konstrukcji i podstawy, tak jak przy budowie domu. Jeśli go zbudujesz na ziemi, bez solidnych fundamentów, może być zdmuchnięty przy pierwszym lepszym wiaterku:)

Gdy już wiesz, który stanik wybrać, przeczytaj, jak dobrać rozmiar stanika sportowego

By dobrać rozmiar biustonosza sportowego, wystarczy użyć centymetra krawieckiego i wykonać dwa proste i szybkie pomiary:

Po pierwsze mierzymy się pod biustem: ciasno, na wydechu, mocno zaciskając centymetr w obwodzie. Zapisujemy tą wartość.

Po drugie, luźno mierzymy się w obwodzie biustu na linii brodawek. Pomiar musi być na tyle luźny, by centymetr nie spadł nam na podłogę:) Można delikatnie pochylić się do przodu i najlepiej mierzyć się nago lub w miękkim staniku (bez gąbek i push upów). Tą wartość również zapisujemy.

Gdy dokonamy pomiarów, wystarczy je zestawić w tabeli rozmiarów. Tam odczytamy swój rozmiar stanika sportowego:)

DSC 4122 300x200 - Jak dobrać i kupić stanik sportowy

 

Każda z nas ma inny biust. To bardzo ważne stwierdzenie, bo tabela jest tylko tabelą, a nasze biusty są jedyne w swoim rodzaju. Jeśli więc kupisz stanik sportowy i poczujesz, że model bądź rozmiar nie są dla Ciebie stworzone, śmiało napisz do nas, a natychmiast wymienimy Twój stanik na inny bądź dokonamy zwrotu kosztów. To prostsze niż myślisz:) Zrób prezent swoim piersiom:)

 

Dodaj komentarz